Z początkiem roku rozpoczęliśmy realizację naszego autorskiego projektu pt. „Maluch Fair Play”. Jego celem jest rozwijanie postaw opartych na zasadach fair play oraz promowanie wartości takich jak szacunek, współpraca i uczciwa rywalizacja, zarówno w sporcie, jak i w życiu codziennym. Przez cały czas trwania projektu angażowaliśmy dzieci w różnorodne aktywności, które mają na celu budowanie pozytywnych relacji, wzmacnianie umiejętności interpersonalnych oraz promowanie równości i szacunku dla różnorodności.

Projekt „Maluch Fair Play” to nie tylko nauka zasad uczciwej gry, ale także kształtowanie empatii, zrozumienia oraz akceptacji dla wszystkich, bez względu na wiek, pochodzenie czy umiejętności. To wyjątkowa okazja, by wspierać dzieci w budowaniu zdrowych, etycznych postaw na przyszłość, które będą im towarzyszyć przez całe życie.

W ramach projektu autorki zaplanowały wiele różnorodnych aktywności, które mają na celu:

❤️ Kształtowaniu postaw społecznych opartych na zasadach „fair play”, a także wartości etycznych takich jak szacunek, współpraca i uczciwa rywalizacja.

❤️ Budowaniu pozytywnych relacji między uczestnikami poprzez współpracę, pomoc i zrozumienie.

❤️ Rozwijaniu umiejętności interpersonalnych takich jak komunikacja, negocjacja, rozwiązywanie konfliktów i współpraca.

❤️ Kształtowaniu postaw „fair play” w sporcie i w życiu.

❤️ Wzmacnianiu poczucia przynależności i akceptacji w grupie.

❤️ Promowaniu równości i szacunku dla różnorodności niezależnie od płci, wieku, pochodzenia czy umiejętności.

Marzec 2024

Początek realizacji projektu
pt. „Maluch Fair Play”.

Bieg Kolorowych Skarpetek

Tego dnia nasze przedszkolaki wzięły udział w charytatywnej akcji organizowanej przez Fundację Coś Dobrego, po to by jednoczyć i edukować naszą przedszkolną społeczność.

Światowy Dzień Osób z zespołem Downa, nazywany również Dniem Kolorowej Skarpetki, to dzień kiedy ludzie na całym świecie zakładają dwie różne skarpetki jako wyraz wsparcia i akceptacji dla osób z zespołem Downa oraz z innymi niepełnosprawnościami intelektualnymi. To moment, w którym społeczność jednoczy się, by promować równość, szacunek i inkluzję dla wszystkich jednostek, niezależnie od ich różnic. Noszenie kolorowych skarpetek symbolizuje różnorodność oraz piękno jednostkowych cech i talentów każdej osoby. To także okazja do podkreślenia, że różnorodność jest siłą, która wzbogaca nasze społeczeństwo i sprawia, że świat staje się lepszym miejscem dla wszystkich.

Kwiecień 2024

Warsztaty w Instytucie Tyflologicznym

Warsztaty w Laboratorium Ciemności prowadzone w Instytucie Tyflologicznym PZN w Warszawie, dzięki którym uwrażliwiliśmy się na potrzeby osób z dysfunkcją narządu wzroku. Zobaczyliśmy, jak wygląda świat z perspektywy osób niewidomych i słabowidzących. Była to prawdziwa lekcja empatii. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób pomagać osobom niewidomym i słabowidzącym. To przydatna wiedza dla nas wszystkich. W trakcie warsztatów dowiedzieliśmy się, jak osoby z dysfunkcją narządu wzroku funkcjonują na co dzień, jak zauważać i rozumieć ich potrzeby. Przez zrozumienie do akceptacji.

Wyjątkowy gość

W tym dniu dzieci miały możliwość poznania wybitnego sportowca – Przemysława Świercza, który opowiedział między innymi o AMP Futbolu. Kapitan reprezentacji Polski, kapitan Wisła Kraków, dzięki zespołowi kilkukrotny Mistrz Polski i medalista Mistrzostw Europy.

 

Dzień sportu

Dzień sportu to jeden z momentów, w których możemy poćwiczyć – czyli wypróbować zdobytą wiedzę na temat zasad „fair play” w praktyce.

 

Maj 2024

Zgoda

W ramach projektu „Maluch Fair Play” obejrzeliśmy i omówiliśmy film pt. „Zgadzam się, albo i nie – jak szanować granice swoje i cudze”.

Mecz rodzice-dzieci
Gra Fair Play – jest ok!”

To była wspaniała, wspólna i zespołowa zabawa.

 

Czerwiec 2024

Piknik Rodzinny
Finałowy Bieg „Fair Play”

Dzięki działaniom podejmowanym podczas trwania projektu dzieci wciąż chcą wygrywać, ale szanują wszystkich uczestników gry. Grają uczciwie i zgodnie z ustalonymi regułami, nie oszukują innych. Współpracują, mając na uwadze sukces całej drużyny. Kibicując, zachowują się kulturalnie. Przyjmują porażkę z godnością, nie obrażają się, nie złoszczą, nie obwiniają nikogo. Cieszą się ze zwycięstwa, dziękując przeciwnikowi czy drużynie przeciwnej za wspólną grę.

Finał projektu „Maluch Fair Play”