Program Erasmus +

Z przyjemnością informujemy, że nasz przedszkolny projekt
„ZGRAJMY W ZIELONE -LET’S PLAY GREEN” w konkursie wniosków, w sektorze Edukacja szkolna Erasmus +, otrzymał pozytywną opinię i tym samym finansowanie na szereg szkoleń i działań naszej kadry.

KA122-SCH – Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności uczniów i kadry w sektorze edukacji szkolnej

Okres działania: 1.06.2023 – 30.11.2024

Cele projektu

  • Podniesienie poziomu kształcenia w zakresie wczesnego nauczania języka angielskiego oraz wprowadzenie innowacyjnych metod nauczania
  • Podniesienie kompetencji kadry w zakresie edukacji ekologicznej i terenowej oraz kształtowania umiejętności miękkich, emocjonalnych i społecznych dziecka
  • Poszerzenie kontaktów międzynarodowych przedszkola

Działania

W ramach projektu odbędzie się 15 wyjazdów nauczycieli na zagraniczne szkolenia metodyczne i językowe oraz obserwacje pracy.

Efekty

Dzięki działaniom projektowym nastąpi poprawa kompetencji językowych nauczycieli i dzieci. Nasza kadra pozna nowe, innowacyjne metody pracy, które m.in. pomogą stworzyć przestrzeń do prawdziwych doświadczeń oraz przebywania w kreatywnym, pełnym wyobraźni świecie. Narzędziem, które nam pomoże zadbać o dobrostan dzieci poprzez zabawę na świeżym powietrzu, ruch i pobudzanie zmysłów, jest Metodologia Play to LearnMore (PTLM) inspirowana sportem, opowiadaniem historii, ćwiczeniami relaksacyjnymi i jogą. Nasi nauczyciele zdobędą nowe umiejętności w tworzeniu, planowaniu i organizacji dziecięcej aktywności i działań w terenie. Pozwoli to naszym wychowankom zbliżyć się do świata przyrody i zrozumieć rolę człowieka w świecie. Prowadzone dzięki poznanym technikom zajęcia rozwijaną sprawność fizyczną i pozwolą zapobiec niezborności ruchowej dzieci.
Jako przedszkole dwujęzyczne, dbamy o to, by dzieci w sposób bardzo naturalny mogły się uczyć języka obcego. Takim środowiskiem, gdzie język wykorzystywany jest w sposób naturalny, są projekty międzynarodowe, dlatego rozwój współpracy z zagranicą jest dla nas celem nie tylko oczywistym, ale też niezwykle istotnym. W związku z tym planujemy regularną współpracę z przedszkolami w Europie przy pomocy Europejskiej Platformy Edukacji Szkolnej, realizując kolejne projekty eTwinning.

Lipiec 2023

Nasze ekologiczne
„Paluszkowe Love”

Zabawy Wandy i Jadwigi, czyli krokiet nie do jedzenia, komórki nie do dzwonienia

W czasie zajęć edukacyjnych w muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku dzieci poznały i wypróbowały dawne gry i zabawy, które cieszyły również córki Józefa Piłsudskiego. Stare zdjęcia, opisy, wspomnienia, a przede wszystkim zabawki z epoki pozwoliły odtworzyć atmosferę dziecięcych zabaw sprzed stu lat, co było inspiracją do dobrej zabawy i szukania przygód zarówno na świeżym powietrzu, jak i w muzealnych przestrzeniach.

Czy kora jest zawsze brązowa?
Mali artyści w „milusińskiej puszczy”

Dla dzieci zajęcia edukacyjne w bezpośrednim kontakcie z naturą w muzeum Jóżefa Piłsudskiego w Sulejówku były nietypową lekcją uważności i obserwacji. Dzieci poznały historię ogrodu rodziny Piłsudskich oraz przyglądały się rosnącym w nim drzewom. Przeprowadziły własne badania kolorów pni i przyglądały się, jak są one przedstawiane w dziełach sztuki. Obserwowały, jak wiele odcieni może mieć kora i jak jej barwa zmienia się w ciągu dnia, aby na koniec stworzyć własne rysunki wybranych drzew, skupiając się na ich kolorze.

Sierpień 2023

Logo projektu

W sierpniu powstało logo naszego projektu, by zaznaczyć naszą obecność i udział sektorze Edukacja szkolna Erasmus+. Unikalne i zapadające w pamięć, nasze logo doskonale odzwierciedla charakter i cele naszej inicjatywy.

Wrzesień 2023

Moje miasto bez elektrośmieci

Rozwijając świadomość ekologiczną naszych przedszkolaków realizując projekt „Zagrajmy w zielone” cyklicznie organizujemy zbiórki elektrośmieci, za które otrzymujemy drobne upominki w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego pt. „Moje miasto bez elektrośmieci”.

Październik 2023

Wycieczka do Głęboczycy

„Wielki rwetes dziś u Basi, bo kapustę Basia kwasi.
Szatkownica poszła w taniec, to ci było szatkowanie.
Rach, ciach, ciach! Obereczka! Już kapusty pełna beczka!”

Dzieci podczas wycieczki zapoznały się z procesem kiszenia kapusty. Przygotowały produkty do kwaszenia, obierały marchew, szatkowały kapustę oraz ubijały ją wałkiem w beczkach. Każda grupa przywiozła własnoręcznie przygotowaną beczułkę „eko-kapusty” do przedszkola.

Styczeń 2024

Dzik nie jest taki zły

W ramach projektu „Zagrajmy w zielone” dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych we współpracy z Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej pt. „Dzik nie jest taki zły”.

W trakcie zajęć uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się jakie zwierzęta można spotkać w warszawskich lasach. Wspólnie zastanawialiśmy się jakie działania człowieka mogą pomóc, a jakie zaszkodzić mieszkańcom lasu. Odpowiadaliśmy także na pytanie: jakie konflikty mogą pojawić się w relacji człowiek – zwierzęta i jak można im zapobiegać? Znaleźliśmy także czas na zdobycie praktycznej wiedzy na temat tego, jak należy zachowywać się podczas spotkań z dzikimi zwierzętami.

Zima w lesie

W ramach projektu „Zagrajmy w zielone” dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych we współpracy z Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej pt. „Zima w lesie”.

Mimo, że zimowy dzień mija niezwykle szybko i wiele zwierząt zasypia bądź odlatuje, to nie oznacza, że zimą w lesie nic się nie dzieje. Podczas zajęć uczestnicy poznawali zmiany zachodzące w tym okresie w lesie, dowiedzieli się o sposobach przetrwania zimy przez rośliny oraz mieli okazję poznać sekretne życie zwierząt. Był to też niezwykły czas zamiany uczniów w leśnych tropicieli śladów obecności zwierząt, które właśnie w tym okresie bardzo łatwo dostrzec w terenie.

Luty 2024

Warsztaty z gadami

W naszym przedszkolu w ramach projektu „Zagrajmy w zielone” mieliśmy okazję zorganizować warsztaty z gadami. Nasze przedszkole gościło żółwia, jaszczurkę i węża. Odbyły się zajęcia edukacyjne na temat bezpiecznego obcowania z gadami. Bezpośredni kontakt z nimi to niezapomniane przeżycie. To dużo ciekawości, trochę cierpliwości i informacja o naszych granicach.